Hlavička Tereza Kmochová 
 
 
 
 

Z deníku neslyšících lyžařů

10. Mistrovství Evropy neslyšících lyžařů v Davosu, Švýcarsko

V termínu od 23. února do 2. března 2012 se konalo 10. Mistrovství Evropy neslyšících lyžařů a současně 1. Světového poháru neslyšících lyžařů ve švýcarském Davosu. Davos je proslulé středisko, kde se schází smetánka společnosti, jako ve St. Moritz či Aspenu.

Na ME byli nominováni: Tereza Kmochová, Veronika Grygarová, Michaela Mejstříková, Martin Látal, Jan Konvička, Tomáš Menša a Jan Panský.

Realizační tým: Kateřina Prokšová – hlavní trenér, Jaroslav Grygar – trenér, Stanislav Kmoch a Petr Novák – servismani, Pavel Pastrnek – vedoucí výpravy, Ota Panský – delegát.

Největší naděje byly vkládány do Terezy Kmochové, která obhajovala 3 zlaté a 1 stříbrnou medaili z ME 2007 v Seefeldu a dále do Veroniky Grygarové a juniorů Tomáše Menši a Jana Panského, kteří měli velkou šanci na pár medailí.

S Terezou Kmochovou jsem byla po celou dobu konání mistrovství v „on-line“ spojení, ačkoliv jsem neopustila Českou republiku, byla jsem zároveň účastníkem mistrovství. S Terezou jsme zapisovaly vše, co se na mistrovství odehrálo den po dni. Vznikl tak deník lyžařů. Zde je:

 • 23.2.2012 – První seznámení se sjezdovkami v Davosu na kopci jménem Pischa, kde se konaly všechny závody na krásné široké členité sjezdovce
  • Na dnešek je naplánovaný první trénink sjezdu, královské disciplíny. Ve sjezdu jsou povinné 2 tréninky, aby si závodníci mohli najít nejlepší a nejrychlejší stopu.
  • Trať byla již připravena a většinu závodníků překvapily tři, ne zrovna malé, skoky. Každého pohltil strach a respekt ze skoků, protože nikdo neměl moc příležitostí trénovat sjezd. Velice pomohla podrobná hodinová prohlídka tratě s Kateřinou Prokšovou, zkušenou trenérkou, která ví, co a jak dělat.
  • Trať byla krátká, a proto se jely 3 neměřené jízdy v jeden den. S každou jízdou se všichni postupně zlepšovali a strach opadal.
 • 24.2.2012 – Druhý trénink sjezdu. Dnes už se měřily časy, a všichni každou jízdou zrychlovali (opět byly 3 jízdy). Počasí bylo nádherné, svítilo slunce a sjezdovka byla tvrdá. Den předtím bylo polojasno a nebylo tak dobře vidět pod nohy.
  • Tereza Kmochová měla nejrychlejší součet časů z žen, Veronika Grygarová byla 3., Tomáš Menša a Jan Panský měli jedny z nejrychlejších časů v juniorech.
  • Jan Konvička a Martin Látal jeli dobře a medailová naděje visí ve vzduchu! Michaela Mejstříková nestartovala ze zdravotních důvodů, neriskovala a šetřila zraněné koleno na další závody.
  • Večer se konalo zahájení ME, hrála hymna Evropské organizace neslyšících sportovců (European Deaf Sport Organization) a vyvěsili její vlajku.
 • 25.2.2012 – Závod královské disciplíny, sjezdu. Nervy pracovaly, každý chtěl zajet co nejlépe, ale měl stále respekt z tratě a skoků. Každý věděl, že musí jet co nejrychleji, že už to není trénink, kde o nic nejde.
  • Počasí bohužel nebylo tak krásné, jako předchozí den, bylo pod mrakem a difuzní světlo (rozptýlené světlo, kdy nejsou dobře vidět nerovnosti). Každý vlastně jel skoro poslepu, protože povrch tratě nebyl dobře vidět.
  • Ještě k tomu nefungovala správně časomíra a start musel být o chvíli odložen.
  • Všichni závodníci předvedli výborný výkon ve 2. kolech, a první medaile byly rozdány. Zlatou medaili v závodě žen vyhrála Tereza Kmochová (která byla po prvním kole 2., ale silnější nervy vyhrály…), stříbro patřilo Chorvatce Ree Hraski a bronz brala Veronika Grygarová!
  • U mužů byla velká bitva o medaili, vyhrál Ital Giacomo Pierbon, stříbrný byl Švýcar Philip Steiner a bronz získal další Švýcar Roland Schneider. Čeští hoši: - 8. místo Jan Konvička, 10. Martin Látal, 13. Jan Panský – současně stříbrná juniorská medaile! 18. místo obsadil Tomáš Menša, který měl výborně rozjetý závod po prvním kole, bojoval o juniorské zlato, ale bohužel na třetím skoku upadl a vracel se zpět do tratě, čímž ztratil spoustu drahocenného času.
 • 26.2.2012 – Na programu je Superkombinace (součet časů ze sjezdu a jednoho kola slalomu), ale počasí je nevlídné - je hustá mlha, chumelí a fouká silný vítr. Všem je jasné, že sjezd se nemůže jet, to by se všichni zabili… Superkombinace je zvláštní disciplína, protože každý s sebou musel na kopec vzít 4 páry lyží (2 páry na sjezd a dva na slalom), k tomu 2 páry hůlek, takže všichni měli plné ruce práce.
  • Na schůzi trenérů a vedoucích výprav se řeší, jak změnit program. Další den podle plánu mělo být SuperG a potom den volna před obřím slalomem.
  • Superkombinace je přesunuta na další den (27.2.) a SuperG je o den posunuté. Opět se jelo zpět do hotelu a každý strávil den podle svého, někdo spal, někdo šel cvičit do posilovny nebo běhat.
 • 27.2.2012 – Je krásné počasí, slunce svítí, ale na sjezdovce je spousta nového a měkkého sněhu. Trenéři šli upravit sjezdovou trať, aby se příliš nepropadala a byla bezpečná. Díky tomu závodníci mohli jet naplno. Trať byla výborná, sice trochu měkká, ale byl to regulérní závod.
  • Následovalo druhé kolo – slalom. Slalom byl velice krátký. Trať byla překvapivě tvrdá a výborná.
   Tereza Kmochová získala další zlatou medaili, Rea Hraski brala stříbro a Beatrice Brunnbauer z Rakouska bronz a Veronika Grygarová byla bramborová - 4.
  • Závod mužů opět vyhrál Ital Giacomo Pierbon, 2. a 3. místo bylo obsazeno Švýcary Schneiderem a Steinerem.
   Nejlepší z českých kluků byl Jan Konvička na 8. místě, 9. místo získal Martin Látal, 10. byl Tomáš Menša (juniorské zlato!!) a 13. Jan Panský (juniorský bronz!).
  • Do české sbírky přibyly další medaile! V českém týmu je výborná nálada a chuť do závodění!
 • 28.2.2012 – Opět je krásně a přes noc mrzlo, trať na SuperG byla výborně připravená, tentokrát se dvěma skoky. Trať byla postavena opravdu hezky a technicky, kopírovala terén, ale závod se musel jet chytře. Za druhým skokem byla skrytá brána.
  • Tereza Kmochová měla číslo 1 a na zrádném skoku netrefila ideální stopu a musela se vracet zpět do tratě, a k tomu ještě stihla vyhrát další zlato.
  • Všichni opět podali výborný výkon a velký podíl na tom má prohlídka tratě s Kateřinou Prokšovou a Jardou Grygarem, kteří vštěpovali českým závodníkům do hlavy, kudy a jak mají jet.
  • Veronika Grygarová získala bronzovou medaili, Michaela Mejstříková se postavila na start a umístila se na 8. místě.
   Mužské pořadí se moc nezměnilo, Ital Giacomo Pierbon opět bere třetí zlato, 2. a 3. místo si pro sebe opět zamluvili Švýcaři Steiner a Schneider. Čeští hoši: 9. místo - Jan Konvička, 13. Martin Látal, 16. Jan Panský, 18. Tomáš Menša. Bohužel nebyla žádná juniorská medaile, všechny sebrali Němci.
 • 29.2.2012 – Počasí vychází výborně, je sluníčko, teplo a na programu je obří slalom. Trať byla technicky postavená a některé brány byly tzv. „slepé“, které nejsou vidět za terénní nerovností . Spousta závodníků tam chybovala, včetně českých kluků… Časové rozdíly u žen byly velice těsné, Tereza Kmochová byla v cíli o 4 setiny rychleji než Chorvatka Rea Hraski a získala čtvrté zlato. Bylo to opravdu o fous! Veronika Grygarová získala další bronzovou medaili a Michaela Mejstříková se umístila na 10. místě.
  • Ital Giacomo Pierbon opět vyhrál čtvrté zlato, stříbro tentokrát získal Rakušan Christopher Lebellhuber a bronz patřil Francouzovi Nicolasovi Sarremjanovi, který poprvé v životě závodil mezi neslyšícími. Z českých závodníků byl nejlepší Jan Panský na 12. místě (juniorské stříbro!), 16. byl Martin Látal, 18. Jan Konvička, který měl šanci na úspěch, ale bohužel neměl svůj den a na 29.místě byl Tomáš Menša, který taky neměl svůj den a zkazil obě kola. To je lyžování…!
  • Večer byla společná večeře v horské restauraci na vršku, kde pro všechny byla připravená typická švýcarská pochoutka – sýrové fondue a potom se jelo na sáňkách dolů do údolí. Cesta dolů trvala asi 20 minut a jelo se prudkou cestičkou se serpentinami a ve tmě… Byl to velký zážitek a adrenalin! Naštěstí to všichni přežili bez úhony…
  • 1.3.2012 – Volný den, ale čeští reprezentanti a realizační tým se vydávají společně se švýcarskou reprezentací na trénink slalomu. Bylo opět nádherné počasí a velmi tvrdý sníh. Byl to výborný trénink a každý ho před závodem potřeboval! Trať byla postavena na prudkém a ledovém kopci, 50 branek a nebylo to zrovna lehké. Přesto se všichni cítili lépe připraveni na další závod – slalom.
 • 2.3.2012 – Poslední závod, slalom. Počasí je vstřícné a slunce svítí, až to pálí a všichni jsou opálení! Slalom byl postaven tam, kde se den předtím trénovalo, takže většina závodníků znala kopec a věděla, jak má jet.
  Poslední sada medailí čeká na rozdání! Tereza Kmochová získává páté zlato, úplně stejně jako Ital Giacomo Pierbon.
  Veronika Grygarová získala čtvrtou bronzovou medaili, ačkoli po prvním kole byla „až“ čtvrtá a musela bojovat o medaili! Michaela Mejstříková bojovala a dojela na 8. místě.
  • U mužů 2., 3. a 4. místo získali Francouzi. Stříbrný byl Nicolas Sarremjane, který po prvním kole vedl, ale neudržel první místo, které mu vyfoukl pod nosem Ital Pierbon, bronz získal Thomas Luxcey. Byla to obrovská bitva, každý z mužů jel výborně a rychle.
  • Nejlepší z Čechů byl na 9. místě Jan Konvička, který ve druhém kole v polovině trati dostal tyčí do obličeje a to tak hodně, až mu to posunulo lyžařské brýle na nos a nic neviděl! Naštěstí si pamatoval trať a dojel do cíle poslepu.
   12.místo obsadil Tomáš Menša, který vyhrál své druhé juniorské zlato a na 19. místě byl Jan Panský, který skoro držel v rukou juniorské zlato, ale bohužel upadl ve druhém kole a musel vyšlapat kousek trati a vrátit se do brány, aby mohl dokončit závod. Martin Látal nedokončil první kolo.

Celkově český tým získal 14 medailí a vyhrál hodnocení národů v počtu medailí!
(Shrnutí – Tereza Kmochová – 5 zlatých medailí, Veronika Grygarová – 4 bronzové, Tomáš Menša – 2 juniorské zlaté, Jan Panský – 2 juniorské stříbrné a 1 juniorské bronzová)

Všichni odvedli výbornou práci!
Největší zásluha patří servismanům Stanislavu Kmochovi a Petrovi Novákovi, díky kterým lyže připraveny jejich rukama patřily k nejrychlejším v Davosu.

Švýcarští pořadatelé odvedli perfektní práci a zajistili špičkovou úroveň závodů Mistrovství Evropy a Světového poháru pro neslyšící!

Zavírám stránky pomyslného deníku a cítím spokojenost našich lyžařů!

 


Tereza Kmochová patička webu